16,8 milioane de oameni, și-au pierdut locul de muncă in SUA

Situatie economica riscanta in SUA!
16,8 milioane de oameni, și-au pierdut locul de muncă în ultimele trei săptămâni, pe fondul crizei economice generate de coronavirus.

- Advertisement -

Conform ultimelor informatii unul din zece angajati isi pierde locul de munca iar conform unor statistici, este posibil ca rata șomajului în SUA să ajungă la 15% pe luna aprilie.
6,6 milioane de americani au căutat să obțină beneficii de șomaj in ultima saptamana.

Numărul de pasageri ai companiilor aeriene, înregistrați de Administrația pentru Siguranța în Transporturi, a scăzut cu 95% față de perioada similară din 2019. Totodată, veniturile industriei hoteliere s-au redus cu 80%, mai transmite Associated Press.

Amintim faptul ca, in acest moment la fel ca si in cazul altor tari, Statele Unite ale Americii au suspendat anumite afaceri pentru a stopa raspandirea coronavirus-ului.
Din această cauză, economiștii se chinuie să analizeze durata și gravitatea posibilelor daune.

Ca si in cazul altor tari, deprecierea economică trimestrială ar urma să fie cea mai mare de la al Doilea Război Mondial până în prezent.

- Advertisement -

sursa: apnews.com

Share This Article

Celia revine în forță cu piesa „Ochii strânși”

Celia revine în forță: „Ochii strânși”, o poveste cinematografică despre iubire și vulnerabilitate. Celia - Ochii stransi După o perioadă de absență,…

Radio Live247 are o nouă identitate vizuală realizată de expoMedia

În universul digital de astăzi, unde atenția noastră este fragmentată între zeci de tab-uri și notificări, muzica rămâne singurul element care reușește…

Rakuten TV în România – cât costă, ce este gratuit?

Rakuten TV nu este la fel de cunoscut în România precum Netflix sau HBO Max, însă în ultimii ani a început să…